İZMİR YENİLENEBİLİR ENERJİDE TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLACAK

İZMİR YENİLENEBİLİR ENERJİDE TEKNOLOJİ ÜSSÜ OLACAK

ENSİA İLE İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ (İYTE) ARASINDA İMZALANAN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İLE İKİ KURUM ARASINDA BİLİMSEL BİLGİ PAYLAŞIMI HEDEFLENİRKEN, ORTAK ORGANİZASYONLAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK, STAJ OLANAKLARI SAĞLANACAK.

ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ENSİA) BAŞKANI ALPER KALAYCI:

“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENMESİ İLE YENİLENEBİLİR VE TEMİZ ENERJİDE SADECE KURULU GÜÇ BAŞLIĞINDA DEĞİL, TEKNOLOJİ ÜRETİMİ VE İNOVASYONDA DA ÜLKEMİZİ DÜNYANIN EN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİ YAPACAĞIZ.”

İYTE REKTÖRÜ PROF. DR YUSUF BARAN:

“YÖK’ÜN ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA ÜÇÜNCÜ, KALİTE SIRALAMASINDA BİRİNCİ OLAN ÜNİVERSİTEMİZ, ENSİA İLE YAPTIĞIMIZ İŞBİRLİĞİ İLE YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİNİN ÜRETİMİNDE ARTIK DAHA GÜÇLÜ.”

 

Türkiye’yi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında ekipman, teknoloji ve proje üreten uluslararası bir merkeze dönüştürme vizyonu ile çalışmalarını sürdüren Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ile İşbirliği Protokolü imzaladı.

Buna göre her iki kurum arasında bilimsel çalışmalar, araştırmalar, organizasyon ve proje ortaklıkları gerçekleştirilecek. İYTE öğrencilerinin staj talepleri, ENSİA kurumsal üyesi şirketlerde öncelikli olarak değerlendirilecek.

// ENSİA REFERANS MERKEZİ OLUYOR

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, gelecek yıl 30’uncu yaşını kutlamaya hazırlanan İYTE’nin, Türkiye’yi uluslararası bilim camiasında temsil eden pek çok projeye imza attığını anımsatarak, yenilenebilir enerji teknolojilerinde üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Bu alanda Türkiye’yi sadece kurulu güç başlığında değil, teknoloji üretimi ve inovasyonda da dünyanın en önemli merkezlerinden biri yapma hedefinde olduklarını kaydeden Kalaycı, “ENSİA ailesine yurdumuzun farklı illerinden alanlarında çok güçlü şirketlerin kurumsal üye olarak katılması ile Derneğimiz yenilenebilir ve temiz enerjide referans merkezi olma noktasına yükselmiştir” dedi.

// İYTE “KALİTE”DE TÜRKİYE BİRİNCİSİ

ENSİA Yönetim Kurulu üyelerinin de yer aldığı imza töreninde konuşan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran da, üniversite yerleşimlerinde İYTE’nin en yüksek tercih oranına sahip üniversitelerinin başında geldiğini hatırlattı.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun yaptığı sıralamada “Araştırma” kategorisinde üçüncü, “Kalite” kategorisinde ilk sırada yer aldıklarını kaydeden Prof Baran, “Devlet üniversiteleri sıralamasında tüm bölümleri ilk 10’a giren bir üniversiteyiz. İlk 10 bine girip bizi tercih eden öğrencilerin sayısınbdaki artış geçen yıla göre yüzde 73 artış kaydetti. Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri, üniversitemizin çalışma ve gelecek vizyonunda çok önemli bir yer tutuyor. ENSİA ile yaptığımız işbirliği ile yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretiminde artık daha güçlüyüz. Sanayicilerimize kapılarımız sonuna kadar açık. Ülkemize birlikte değer yaratmak istiyoruz.” dedi.

ENSİA Yönetim Kurulu Üyeleri daha sonra İYTE bünyesinde faaliyet gösteren Teknopark İzmir’i ziyaret ederek, Genel Müdür Prof. Dr. Metin Tanoğlu’ndan yürütülen projeler ve ortak çalışma alanları hakkında bilgi aldı.