ENSİA VE BÜYÜKŞEHİR TEMİZ ENERJİ İÇİN EL ELE VERECEK

ENSİA VE BÜYÜKŞEHİR TEMİZ ENERJİ İÇİN EL ELE VERECEK

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER:

“GÜNEŞİ SADECE SU ISITMAK İÇİN KULLANMAKTAN VAZGEÇMELİYİZ”

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DAİRE BAŞKANLIĞI BÜNYESİNDE ENSİA İLE ORTAK PROJELERDE ÇALIŞACAĞIZ.

“İZMİR KABUĞUNU KIRIP, DÜNYANIN ÖNCÜ KENTLERİNDEN BİRİ OLACAKSA, YENİLENEBİLİR ENERJİDE YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR.”

ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER:

“DERNEĞİMİZ, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN OMUZLARINDAKİ YÜKÜ ALMAYA HAZIR.”

 

Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalara destek sözü verdi.

Hüseyin Vatansever Başkanlığındaki ENSİA heyetini kabul eden Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulma çalışmaları son aşamaya gelen İklim Değişikliği Daire Başkanlığı bünyesinde Yenilenebilir Enerji Şube Müdürlüğü kurulacağını belirterek, nihai hedeflerinin yenilenebilir enerjiye odaklanacak ayrı bir daire başkanlığı kurmak olduğunu söyledi.

“İzmir kabuğunu kırıp, dünyanın öncü kentlerinden biri olacaksa, yenilenebilir enerjide yapacağımız çok iş var” diyen Soyer, ENSİA ile yenilenebilir enerjiye aynı perspektiften bakmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve önümüzdeki süreçte sıkı bir işbirliğine gireceklerini vurguladı.

 

// “YA CEHALET YA VİZYONSUZLUK”

 

Türkiye’nin güneş enerjisini hala su ısıtmak için kullandığına dikkat çeken Soyer, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz bu ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmıyoruz. Sözgelimi güneş enerjisini sadece su ısıtmak için kullanıyorsak bu durumu ya cehaletle ya da vizyonsuzlukla açıklayabiliriz. Bu kadar güçlü bir kaynağa sahip olup buna seyirci kalmak başka türlü açıklanamaz. Dünyanın pek çok kentinin, yenilenebilir enerjide İzmir’e göre çok daha az kaynağı olmasına rağmen, çok daha fazla enerji ürettiğini görüyoruz. Buna razı olamayız. Güneşten, rüzgardan, denizin dalgasından, hayvanımızın dışkısından enerji üretmek zorundayız. Hem yeni teknolojilerle ülkemizi buluşturmalı, hem de tüm vatandaşlarımıza yenilenebilir enerjinin önemini anlatmalıyız. Her ilçede her okulda her köyde bu konuyla ilgili timler kurup bunu anlatmak zorundayız. Bunu için de gücümüzü birleştirmeliyiz. Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde gerekli yapılanmayı kısa sürede tamamlayacağız. Eylül ayında tamamlamayı planladığımız 2019-2024 Stratejik Planı’nda yenilenebilir enerji güçlü şeklide yer alacak. Bu itibarla ENSİA ile buluşmamızın zamanlaması da çok iyi oldu”

// “SEYEKO’YU İYİ UYGULAMA

ÖRNEĞİ OLARAK ANLATIYORUZ”