ENERJİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN EN KRİTİK ADIM ATILDI

  • ENERJİDE YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN EN KRİTİK ADIM ATILDI
  • ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİNE YATIRIM YAPANLAR, AYNI KURULU GÜCE KARŞILIK GELEN RES VE GES YATIRIMLARINDA DOĞRUDAN LİSANS ALMA HAKKI KAZANACAK.
  • ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ENSİA) BAŞKANI ALPER KALAYCI:
  • “BU KARAR TÜRKİYE’NİN YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜN MİHENK TAŞLARINDAN BİRİ OLACAK. ÜLKEMİZ YENİLENEBİLİR VE TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARINDA DİKKAT ÇEKEN BİR FARKINDALIK İÇİNDE.”
  • ENSİA KURUMSAL ÜYESİ AHA TEKNOLOJİ A.Ş’NİN SATIŞ DİREKTÖRÜ ELVAN AYGÜN:
  • “ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ İLE ŞEBEKE ENTEGRASYONU HIZLANACAK. ANCAK ÜLKEMİZİ BATARYA ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRMEYELİM.”

 

Yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından her geçen gün daha fazla yararlanan Türkiye, enerji depolma sistemleri yatırımcılarını destekleyecek çok önemli bir karara imza attı. Elektrik Piyasası Kanunu’nda, elektrik depolama yatırımlarını teşvik etmek amacı ile yapılan değişiklik Resmî Gazete’de yayımlandı.

Buna göre elektrik depolama yatırımı yapmayı taahhüt eden yatırımcılar, bu yatırımın kurulu gücüne eşit olacak şekilde rüzgâr ve/veya güneş enerjisi santrali yatırımları yapmak isterlese doğrudan lisans alma hakkına sahip olacaklar. Yatırımcılara sağlanan bu avantaj, mevcut rüzgâr ve güneş enerjisi santrallerinin kapasite artışları için de geçerli olacak. Bu yatırımlar Yenilenebilir Enerji Kaynak Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) da yararlanabilecek.

 

// “GECELERİ GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETMEK DEMEK”

Yasa değişikliğini değerlendiren Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, alınan kararın Türkiye’de yeşil enerji dönüşümünün sağlanması yolculuğunda mihenk taşlarından biri olduğunu söyledi.

Enerji depolama yatırımlarını cazip hâle getirmenin, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılmasında kritik önemde olduğunu kaydeden Kalaycı, “TBMM’de kabul edilen bu yasa değişikliği gece saatlerinde GES’lerden, rüzgârsız havada RES’lerden sisteme enerji verilmesi anlamına geliyor. Bu önemli yasa değişikliğine imza atan tüm kamu otoritelerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

// “TÜRKİYE’Yİ BATARYA ÇÖPLÜĞÜNE ÇEVİRMEYELİM”

Enerji depolama sistemleri üzerine uzmanlaşan ENSİA Kurumsal Üyesi AHA Teknoloji A.Ş’ninm Satış Müdürü Elvan Eygün ise yasa değişkiliği ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında yeni bir döneme girdiği yorumunu yaptı.

Enerji depolama sistemleri ve yenilenebilir enerji santrallerinin birlikte kullanılması ile kesintisiz ve yeşil bir enerji kaynağının devreye gireceğini kaydeden Aygün, kullanılacak sistemlerin uluslararası yetkinliği kabul edilmiş yüksek teknoloji ürünü olmalarının önemine işaret ederek “Güzel bir karar aldık. Ancak uygulamada hata yaparak ülkemizi batarya çöplüğüne çevirmeyelim” uyarısını dile getirdi.

Elvan Aygün, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kullanılan ekipmanın kalitesi, dayanıklılığı, bataryaların ömür ve döngü kapasiteleri bu noktada önem arz ediyor. Enerji ve batarya yönetim sistemlerinin düzgün ve doğru çalışması, ürünün çalışma modları, tepki süresi ürün seçiminde önemli faktörler arasındadır. Teknik şartname detaylarının da en kısa sürede yayınlanmasını bekliyoruz. Yan hizmetler, şebeke kontrolü arbitraj gibi ana başlıklara daha çok yöneleceğiz gelecek günlerde. Enerji depolamak ciddi bir iştir kullanacağınız sistem her anlamda kaliteli ve güvenilir olmalıdır.”