DANİMARKA’DAN ENSİA’YA YATIRIM TEŞEKKÜRÜ

DANİMARKA’DAN ENSİA’YA YATIRIM TEŞEKKÜRÜ

ENSİA VE İZKA’NIN DAVETLİSİ OLARAK İZMİR’E GELEN DANİMARKA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU JESPER KAMP, TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİDE ÖNEMLİ YATIRIM POTANSİYELİ BARINDIRDIĞINI SÖYLEDİ.

ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER:

“LM WIND POWER ŞİRKETİNİN BERGAMA OSB’DE YAPTIĞI MUHTEŞEM YATIRIMDA SAYIN KAMP’IN ÇOK ÖNEMLİ KATKISI VAR”

 

Enerji Sanayici ve İşadamları Derneği (ENSİA) ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) davetlisi olarak İzmir’e gelen Danimarka’nın İstanbul Başkonsolosu Jesper Kamp, LM Wind Power şirketi tarafından Bergama Organize Sanayi Bölgesi’nde 40 Milyon Euro yatırımla gerçekleştirilen rüzgâr türbini kanat fabrikasında incelemelerde bulundu.

Fabrika yöneticilerinden bilgi alan Kamp, LM’in 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce temeli atılan fabrikasının bir yılda devreye alınmasından büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Danimarka, yenilenebilir enerjide dünyanın en başarılı örneklerinin başında geliyor. Hükümetimiz 2020 yılında ülkede tüketilen enerjinin yüzde 50’sini yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyor. Başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin de bu alanda çok önemli potansiyel taşıdığını biliyorum. ENSİA’nın, temiz enerji yatırımlarının Türkiye’ye kazandırılmasındaki çabasını izliyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

 

// “İZMİR’E YABANCI DEĞİLLER”

 

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever de, yirmi yılı aşkın süre çivi dahi çakılmayan Bergama OSB’nin, ‘yenilenebilir enerjide ana ve yan sanayi yatırımlarının üssü olma’ vizyonuna ilk adımı LM yatırımı ile attığını söyledi. Başkonsolos Jesper Kamp’ın bu yatırımın gerçekleşmesinde çok büyük emeği olduğunu kaydeden Vatansever, şöyle devam etti:

“İzmir, Danimarkalı şirketler için yabancı değil. İzmir’in en önemli şirketleri arasında yer alan Türk Tuborg, DYO, Pınar Süt, Viking Kağıt Danimarkalı firmalarla ortaklık yapılarak kuruldu. Keza Danimarka’nın en büyük şirketlerinden APM Terminals’ın Petkim Limanı yatırımı, İzmir’in limancılık kapasitesine büyük ivme sağladı. Bu yatırımların son halkası ise LM oldu. ENSİA olarak ülkemizde yatırım yapan, istihdam yaratan, vergi veren tüm şirketleri yerli olarak benimsiyoruz. Dolayısıyla LM de bizim için artık yerli bir şirkettir.”

İzmir Kalkınma Ajansı Planlama Birimi Başkanı Murat Çelik de, yenilenebilir enerji sektörünü İzmir’in sürdürülebilir kalkınması için öncelikli sektörlerden birisi olarak belirlediklerini ifade etti. Çelik, İZKA’nın kentin bu alandaki potansiyelinin değerlendirilmesi ve yatırım olanaklarının anlatılması adına, yerli ve yabancı yatırımcılara yardımcı olduklarını sözlerine ekledi.

Ziyaret kapsamında Başkonsolos Jesper Kamp onuruna bir akşam yemeği de verildi. ENSİA Yönetim Kurulu Üyeleri ve İZKA yöneticilerinin de hazır bulunduğu yemeğe, 30 yıl boyunca Danimarka’nın İzmir Fahri Konsolosluğu görevini yürüten duayen işadamı Dr. Ali Nail Kubalı da katıldı.