TÜRKİYE’NİN ÜÇ ENERJİ DEVİ ENSİA ÇATISI ALTINDA

– TÜRKİYE’NİN ÜÇ ENERJİ DEVİ ENSİA ÇATISI ALTINDA
– VESTAS, ZORLU ENERJİ VE İZENERJİ ENSİA’NIN YENİ KURUMSAL ÜYELERİ OLDU.
– ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ENSİA) BAŞKANI ALPER KALAYCI:
– “TÜRKİYE’NİN TEMİZ ENERJİ KÜMELENMESİ YOLUNDA HIZLI ADIMLARLA İLERLİYORUZ.”
– “SAYILARI 79’U ULAŞAN KURUMSAL ÜYELERİMİZİN YARATTIĞI İSTİHDAM 45 BİNİN ÜZERİNDE.”

Yenilenebilir ve Temiz Enerji Sektörü’nün Türkiye’deki en kapsamlı kümelenme adresi olan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) yeni kurumsal üyeleri ile birlikte daha da güçlendi.
Derneğin Haziran ayı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda üyelik askı süreleri tamamlanan Vestas Türkiye, Zorlu Enerji ve İZENERJİ’nin üyelikleri kabul edildi.
Kurumsal üye sayısı 79’a ulaşan ENSİA’nın, yenilenebilir ve temiz enerji sektöründe Türkiye’nin en güçlü şirketlerini çatısı altında barındırdığını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Türkiye’nin bu sektörde artan farkındalığı ile ENSİA’nın büyüme hızının paralellik gösterdiğini belirterek, “Ailemize dahil olan üyelerimizin sağladığı istihdamın 45 binin üzerinde olması gururumuzu daha da artırıyor” dedi.

// DEVLERİN ADRESİ ENSİA

Zorlu Enerji’nin 643 Megavatı (MW) Türkiye’de olmak üzere toplam 990 MW kurulu güce sahip olduğunu hatırlatan Kalaycı, şirketin Jeotermal enerjide ulaştığı 305 MW kurulu güç ile Türkiye’nin jeotermal enerji kurulu gücünün beşte birine sahip olduğunu anımsattı.
Yenilenebilir enerjide dünyanın en büyük ve köklü şirketleri arasında yer alan Danimarka merkezli Vestas’ın ise uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Kalaycı; Danimarka dışında Almanya, Hindistan, İtalya, Romanya, İngiltere, İspanya, İsveç, Norveç, Avustralya, Çin ve ABD’de üretim tesisleri olan Vestas’ın Türkiye’deki rüzgâr enerji santralleri arasında yüzde 18 paya sahip olduğunu sözlerine ekledi.
İZENERJİ’nin ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yenilenebilir ve temiz enerji vizyonunu domine eden yeni yönetim yapısı ile sektöre değer yaratan çalışmalar yaptığına işaret eden Kalaycı, İZENERJİ ile ortak projelerde çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini sözlerine ekledi.