ENSİA’DA YENİ BAŞKAN ALPER KALAYCI

 • ENSİA’DA YENİ BAŞKAN ALPER KALAYCI
 • DERNEĞİN 3’ÜNCÜ OLAĞAN GENEL KURULU’NDA ÜYELERİN TÜMÜNÜN OYUNU ALAN AERO RÜZGÂR ENDÜSTRİSİ A.Ş GENEL MÜDÜRÜ ALPER KALAYCI, ENSİA’NIN YENİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI SEÇİLDİ.
 • ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALPER KALAYCI:
 • “HEDEFİMİZ, ÜLKEMİZİ YENİLENEBİLİR ENERJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ ALANINDA EKİPMAN, TEKNOLOJİ VE PROJE ÜRETEN ULUSLARARASI BİR MERKEZE DÖNÜŞTÜRMEK.”
 • ENSİA 2016-2021 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER:
 • “ALPER BEY DERNEĞİMİZİN KURUMSALLAŞMASINDA ÇOK ÖNEMLİ ROLLER ÜSTLENEN, ULUSLARARASI DENEYİME SAHİP, YETKİNLİĞİ TARTIŞILMAZ BİR ARKADAŞIMIZ.”

Türkiye’nin farklı kentlerinden enerji ekipmanı üreticilerini çatısı altında toplayan Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nu İzmir Tepekule’de gerçekleştirdi. Pandemi kurallarına uygun olarak toplanan Genel Kurul’da, derneğin yeni Yönetim, Denetim ve Danışma Kurulu üyeleri seçildi.

Kurulduğu 2016 yılından bugüne ENSİA’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren Hüseyin Vatansever, görevini Başkan Yardımcısı Alper Kalaycı’ya devretti. Türkiye’nin ilk rüzgâr enerji türbini kanadı  fabrikasını 2001 yılında Ege Serbest Bölgesi’nde kuran Aero Rüzgâr Endüstrisi A.Ş’nin Genel Müdürü olan Alper Kalaycı, sektörde 25 yıla yaklaşan deneyime sahip.

 

// “GÖNÜL HUZURU İLE DEVREDİYORUM”

 

Genel Kurul’da bir konuşma yapan 2016-2021 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, bir “proje derneği” olan ENSİA’nın, geçen beş yılda çok önemli işlere imza attığını, Türkiye’nin dört bir yanından 43 kurumsal üyeyi çatısı altında bulundurmasının bunun kanıtı olduğunu söyledi.

Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcısı görevini sürdüren Alper Kalaycı’ya görevini gönül huzuru ile teslim ettiğini kaydeden Vatansever, “Alper bey derneğimizin kurumsallaşmasında çok önemli roller üstlenen, sektöründe çok iyi tanınan, uluslararası birikime ve deneyime sahip, yetkinliği tartışılmaz bir arkadaşımız. Bu bayrak yarışında derneği çok daha iyi noktalara taşıyacağına yürekten inanıyorum. Kendisine ve yeni yönetimimize başarılar diliyorum.” dedi.

 

// “ENSİA İNİSİYATİF ALAN DURUŞUNU SÜRDÜRECEK”

 

Genel Kurul’da üyelerin tamamının oyunu alarak Yönetim Kurulu Başkanı olan Alper Kalaycı da, ENSİA’nın beş yılda kat ettiği mesafenin tüm yenilenebilir enerji sektöründe ve kamu otoriteleri nezninde takdir görmesinden büyük gurur duyduklarını söyledi.

Hüseyin Vatansever’in beş yıldır özveri ile sürdürdüğü başkanlık görevini, tüm üyelerin katılımı ve ortak akılla sürdürmeye devam edeceğini vurgulayan Kalaycı, yeni Yönetim Kurulu’nda Türkiye’nin alanlarında en güçlü firmalarının temsilcilerin yer almasının önemine dikkat çekti.

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Derneğimiz bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da her paydaşına eşit uzaklıkta ve yakınlıkta, kamu otoritelerine saygılı, yapıcı öneri ve fikirlerini muhataplarına iletmekten çekinmeyen, ülkemizde yatırım yapan her firmayı ‘yerli’ olarak gören, yerli enerjinin yerli ekipmanla desteklenmesi gerektiğini düşünen, sektörümüze yeni ana ve yan sanayi yatırımlarının çekilmesi noktasında inisiyatif alan duruşunu sürdürecektir. Sektörümüzde yeni teknolojilerin çok hızlı geliştiğine ve uygulama alanı bulduğuna tanık oluyoruz. Denizüstü (offshore) rüzgâr santralleri, hibrid santraller, yeşil hidrojen v.b gibi konuların yakın gelecekte ülkemizin gündeminde daha fazla yer alacağını biliyoruz. Bu konulardardaki düşüncelerimizi de kamuoyumuz ve kamu otoritelerinin gündemine taşımak istiyoruz. ENSİA ailesine katılan tüm kurumsal üyelerimizin Ur-Ge ve Best For Energy gibi ulusal ve uluslararası projelerde daha aktif katılımlarını çok önemsiyoruz.”

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Genel Kurul’da Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever ve 2018-2021 döneminde görev yapan Yönetim Kurulu Üyelerine plaket takdim etti.

 

// 18 KİŞİLİK YENİ YÖNETİM KURULU’NDA KİMLER VAR?

 

Genel Kurul sonrasında toplanan ilk Yönetim Kurulu, süratle görev dağılımı yaparak çalışmalarına başladı. Buna göre 18 kişilik ENSİA Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

 

 • Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı
 • Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sayman Üye Murat Güler
 • Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tibet Arbak
 • Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Girgin (Gimas Makina)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çamurdan (Şişecam Elyaf A.Ş)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Ender Demirbaş (Mimsan Grubu)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Soysal (TPI Composites)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Şerafettin Emre Kahya (LM Wind Power)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Murat Özdemir (Kontek Enerji)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Şemsi Aysalar (Berdan Cıvata)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Ergenç İneler (Metyx)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Osman Hisarcıklıoğlu (Bureau Veritas)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Samet Güldoğan (Ateş Çelik)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Çolakkaya (Sertek Enerji)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çekirdek (XGEN Enerji)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Oğuzer (Genba Enerji)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Erman Kaya (Vega Enerji)
 • Yönetim Kurulu Üyesi Onur Günduru (Onur Enerji)ALPER KALAYCI KİMDİR?

   

  1973 yılında Ankara’da doğan Alper Kalaycı; ilk, orta ve lise eğitimini Bolu’da tamamladı. 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Kalaycı, iş hayatına 1998-2001 yılları arasında Türkiye’nin ilk rüzgâr enerjisi santrallerinin montaj ve bakım mühendisi olarak başladı.

  2001 yılından itibaren Ege Serbest Bölgesi’nde Türkiye’nin ilk kompozit rüzgâr türbini kanadı üretimini yapan Aero Rüzgâr Endüstrisi A.Ş. şirketinde göreve başlayan Kalaycı, 2009 yılından bugüne aynı şirketin Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

  İzmir Torbalı’da rüzgâr türbini beton kulesi üretimi yapan WEC Kule şirketinin de Genel Müdürü olan Alper Kalaycı; Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 31. Diğer Plastik Ürünler Meslek Komitesi Başkanlığı, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yenilenebilir Enerji Komisyonu Üyeliği ve Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (ESBİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyor.

  2016 yılında Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (ENSİA) kurucu kadrosu içinde yer alan Alper Kalaycı, iki dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

  Basketbol ve zıpkınla sualtı avcılığı sporlarıyla ilgilenen Kalaycı, iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor, evli ve bir çocuk babası.