ENSİA SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ (ENSİASEM) TEKNİK EĞİTİMLERE BAŞLIYOR

ENSİA SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ (ENSİASEM) TEKNİK EĞİTİMLERE BAŞLIYOR

ISO 50001:2011 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ SERTİFİKALI EĞİTİMİ, 19-20 MAYIS VE 25-27 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA İZMİR-TEPEKULE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

ENSİA YÖNETİM KURULU SAYMAN ÜYESİ MURAT GÜLER:

“ENERJİ SEKTÖRÜNÜN EĞİTİM İHTİYACININ KARŞILANMASINDA ENSİASEM ÇOK ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURACAK.”

 

Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında Türkiye’yi ekipman, teknoloji ve proje üreten uluslararası bir merkeze dönüştürmek vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Sürekli Eğitim Merkezi ile (ENSİASEM) sektörün teknik eğitim ihtiyacının karşılanması için harekete geçti.

İlk aşamada ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi Baş Denetçi Eğitimi düzenleyen dernek, sektörün eğitim ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek.

19-20 Mayıs ve 25-27 Mayıs tarihleri arasında beş gün sürecek eğitim sonunda, katılımcılar sınava tabi tutulacak. Sınavda başarılı olan denetçi adaylarına IRCA onaylı “ISO 50001:2011 Baş Denetçi Sertifikası” verilecek. Bu adaylar daha sonra denetçilik süreçlerini başlatmak için belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunabilecekler.

ENSİA Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Güler, eğitimin alanında en yetkin uzmanlar tarafından verileceğini belirterek, ISO 50001:2011 sisteminin yenilenebilir enerji sektöründe çalışan ya da çalışmayı düşünen kişiler için çok önemli bir farklılık yaratacağını söyledi.

Eğitimin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Sanayi Kalkınma Örgütü (UNIDO) tarafından yürütülen “Türkiye’de Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi”nde UNIDO Danışmanı olarak görev alan Fuad Almean ve Onur Günduru tarafından verileceğini kaydeden Güler, şu bilgileri verdi:

“Eğitime katılacakların ISO 50001 standardı hakkında temel bilgi sahibi olması gerekiyor. Yüzde 100 devam zorunluluğu olan eğitimimiz sonrasında yapılacak sınavda başarılı olanlar katılımcılarımıza sertifika vereceğiz. Bu sertifikaya sahip olanlar şirketlere Enerji Yönetimi Sistemi danışmanlığı yapabilecek. Sınavda başarısız olan katılımcılara bir yıl içinde bir kereye mahsus olmak üzere telafi sınavı şansı vereceğiz. Son on yılda çok önemli bir ivme yakalayan enerji sektöründe, yetişimiş insan gücüne duyulan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. ENSİASEM olarak hem eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak hem de teknik eğitimde bir buluşma noktası olmak istiyoruz. ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi Baş Denetçi Eğitimi’ne katılmak isteyenler derneğimizin (0232) 462 67 62 numaralı telefonuna ya da www.ensiatr.com adresimize başvurabilir”