GENÇLERİN YENİLENEBİLİR VE TEMİZ ENERJİYE İLGİSİ BÜYÜK

  • GENÇLERİN YENİLENEBİLİR VE TEMİZ ENERJİYE İLGİSİ BÜYÜK
  • ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ENSİA) BAŞKANI ALPER KALAYCI:
  • “YENİLENEBİLİR VE TEMİZ ENERJİ SEKTÖRÜ, İYİ BİR MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ ALMIŞ, YETKİNLİKLERİNİ GELİŞTİREN, KENDİSİNİ DONATMIŞ GENÇLERE CİDDİ İŞ FIRSATLARI SUNUYOR.
  • ENSİA GENÇ GENEL KOORDİNATÖRÜ EGEMEN AKSAKOĞLU:
  • “TÜRKİYE’DEKİ PROJELERDE KENDİLERİNİ KANITLAYAN GENÇLER, PEK ÇOK ÜLKEDEKİ YATIRIMLARDA GÖREV ALMA VE İYİ BİR GELİR SEVİYESİ ELDE ETME ŞANSINA SAHİP.”

 

Enerji Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Türk enerji sektörünün en önemli uluslararası buluşmaları arasında yer alan ICCI –26’ncı Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı İstanbul Fuar Merkezi’ndeki standında yenilenebilir ve temiz enerji sektörünün buluşma noktası oldu.

İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşen fuar kapsamında düzenlenen ENSİA Özel Oturumu’nda “Yenilenebilir ve Temiz Enerji Sektörde Gençler, Girişimcilik ve İstihdam” başlığı ele alındı.

 

// GENÇLERİN SEKTÖRE İLGİSİ ARTIYOR

 

Oturumun moderatörlüğünü üstlenen ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, son yıllarda Makine, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Enerji Sistemleri gibi mühendislik alanlarında eğitim alan gençlerin yenilenebilir ve temiz enerji sektörüne ilgisinde dikkat çekici artış yaşadıklarını vurguladı.

ENSİA bünyesindeki “ENSİA Genç” organizasyonunun ise sektörle genç mühendis adayları arasında köprü oluşturmayı amaçladığını kaydeden Kalaycı, sektörün iyi bir mühendislik eğitimi almış, yetkinliklerini geliştiren, kendisini donatmış gençlere ciddi iş fırsatları sunduğuna dikkat çekti.

ENSİA Genç Genel Koordinatörü Egemen Aksakoğlu da, Türkiye’deki projelerde kendilerini kanıtlayan gençlerin, tıpkı dünya vatandaşı benzetmesinde olduğu gibi ‘dünya mühendisi’ olarak pek çok ülkedeki yatırımlarda görev alma ve iyi bir gelir seviyesi elde etme şansına sahip olabildiğini belirtti.

 

// “ARA İŞGÜCÜ DE ÖNEMLİ”

 

Aksakoğlu; projelerin bakım, onarım, montaj gibi teknik aşamalarında yetkinliklerini kanıtlayan ara işgücü de, tıpkı mühendisler gibi yüksek ücretlerle ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında çalışabilme imkânına kavuşabildiğine dikkat çekti.

XGen Enerji Yönetici Ortağı İskender Kökey, LM Wind Power Kıdemli Operasyonlar Müdürü Ercan Öz, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yatırım Tanıtım ve Destek Uzmanı Sencer Özen ve BEST For Energy Proje Uzmanı Hazal Coşkun’un yer aldığı oturum, gençlerin yoğun ilgisi ile karşılandı.