ENSİA’NIN 1. YAŞ GURURU

ENSİA’NIN 1. YAŞ GURURU

ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (ENSİA) YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER:

“25 YIL ARTI BİR YILLIK BİR DERNEĞİZ”

Yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve enerji yatırımlarında yerli katkının artırılması amacıyla 2016 yılı Temmuz ayında kurulan Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA), birinci yaşını kutladı.

Derneğin geride kalan bir yılda çok önemli çalışmalara imza attığını vurgulayan ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, “Biz aslında bir yıllık bir dernek değiliz. Gerek yönetim kurulumuz gerekse üyelerimiz mesleklerinde ortalama 25 yıllık birikime sahip insanlardan oluşuyor. Bu büyük deneyim ve birikim yaptığımız çalışmaların çok daha hızlı ve hatasız yürümesini sağlıyor. Dolayısıyla ENSİA olarak biz bir yıllık değil, 25 yıl artı bir yıllık bir derneğiz” dedi.

Türkiye’nin hidrokarbon kaynaklarına bağımlı enerji üretimini mutlaka yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak çeşitlendirmesi gerektiğini söyleyen Vatansever; güneş ve rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesinin artırılmasını hedefeyen Yenilenebilir Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerini yakından izleyip desteklediklerini söyledi.

 

// “RÜZGAR YEKA’SINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

 

Vatansever, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Bakanlık bürokrasisinin, YEKA’larda oldukça iddialı hedeflerin sahibi olduklarını görüyoruz. Yasa ve mevzuat hazırlıklarında kendilerine raporladığımız görüşlerimizin dikkate alındığını görmekten de mutluyuz. Son olarak iki gün önce gerçekleştirilen ve gelecek hafta sonuçlarını öğreneceğimiz Rüzgâr Enerjisi YEKA ihalesinin, şimdiden kazanan firmalara hayırlı olmasını diliyoruz. Bu ihalede öngörülen 1000 MW gücündeki yatırım, ülkemizin mevcut RES kapasitesini %17 oranında artıracak. Bu yatırıma kaynaklık edecek yerli üretim, yerli mühendislik ve Ar-Ge katkısını çok önemsiyoruz. Türkiye bir yandan kaynak çeşitliliğini sağlarken, diğer yandan da eşanlı olarak eğitilmiş ve donanımlı işgücüne de sahip olacak” dedi.

ENSİA’nın birinci yaşgünü pastası; derneğin de katkı sunduğu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası bünyesinde açılan “Yenilenebilir Enerji Sistemleri Kursu”nun sertifika töreni sonrasında, yönetim kurulu ve dernek üyelerinin katılımıyla kesildi.