ENSİA’DAN KKTC’YE ENERJİ KÖPRÜSÜ 

BASIN BÜLTENİ   14 HAZİRAN 2023

  • ENSİA’DAN KKTC’YE ENERJİ KÖPRÜSÜ 
  • ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALPER KALAYCI VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ ELVAN AYGÜN, KKTC EKONOMİ ENERJİ BAKANI OLGUN AMCAOĞLU VE ENERJİ SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ.
  • ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ (ENSİA) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALPER KALAYCI: 
  • “KKTC’NİN ENERJİ ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ VE TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARINA DAHA FAZLA YÖNELMESİ İÇİN HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ.”
  • “YAVRU VATAN KKTC, ENERJİSİNİN TÜMÜNÜ GÜNEŞTEN KARŞILAYABİLİR.”
  • “KKTC EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI OLGUN AMCAOĞLU: 
  • “ANAVATAN TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİDE SON YILLARDA KAYDETTİĞİ İLERLEMEYİ BÜYÜK MUTLULUKLA İZLİYORUZ.”

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından daha fazla yararlanması için öncü rol üstlenecek. 

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı ile ENSİA Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Temsilcisi Elvan Aygün KKTC’ye yaptıkları ziyarette; KKTC Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Üner Kutalmış, KKTC Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Görkem Çelik ve Yönetim Kurulu Üyesi Raouf Zrilli ile KKTC Genç İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gavani ile bir araya geldi.

Yavru Vatan’ın elektrik üretimi ve altyapısı ile ilgili kapsamlı bilgi alan ENSİA heyeti daha sonra KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’nu da makamında ziyaret etti. 

// KKTC’DE GÜNEŞTE BÜYÜK POTANSİYEL VAR

Ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulunan Alper Kalaycı, güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarında büyük potansiyeli olan KKTC’de, yatırımların artması için öncü rol üstlenmeye hazır olduklarını belirtti. 

KKTC’nin ihtiyacı için denizaltı kablo sistemi ile Türkiye’den enerji temin etme projesinin devam ettiğini hatırlatan Kalaycı, “Turizmde bir dünya markası olan yavru vatanımız KKTC’de sıklıkla ve uzun süreli yaşanan elektrik kesintilerinin ortadan kalkması için, tüketimin yapıldığı noktalarda üretim ve depolama sistemleri kurulmasının çok önemli işlev yükleneceğini gördük. Ülkedeki enerji talebinin tümünü güneş enerjisi santrallerinden karşılamak mümkün. ENSİA olarak, Türkiye’nin alanlarında en yetkin şirketlerini çatısı altında barındıran bir sivil toplum kuruluşuyuz. Yenilenebilir enerji sektörünün tüm disiplinlerinde KKTC’nin gelişmesi için çaba harcamaya hazırız.” dedi. 

// “RÜZGÂR ENERJİSİNDE DE BÜYÜK POTANSİYEL VAR”

İki ülke arasında sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler aracılığı ile yapılabilecek işbirlikleri hakkında da muhatapları ile görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Kalaycı, Bakan Amcaoğlu’nun bu konudaki sıcak yaklaşımının kendilerini mutlu ettiğini sözlerine ekledi. 

Kalaycı, KKTC’nin rüzgâr enerjisinde de önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek, bu potansiyelinin değerlendirilebilmesi için uluslararası standartlarda rüzgâr ölçümlerine zaman kaybedilmeden başlanması yönünde önerilerde bulunduklarını ve bu şekilde elektrik üretim çeşitliliğinin artacağını sözlerine ekledi. 

Hem güneş hem de rüzgâr enerjisi santrallerinin depolama sistemleri ile entegre edilmesi durumunda, KKTC’nin kendi iç kaynakları ile büyük bir başarı hikayesi yazabileceğini belirten Kalaycı, rüzgâr enerjisi konusunda büyük santrallerden önce küçük ölçekli bir pilot projenin hızla devreye alınmasının, ülkede farkındalık yaratacağının altını çizdi. 

// KKTC ENERJİ ÜST KURULU TAM YETKİLİ OLACAK 

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da ziyaretleri nedeniyle ENSİA heyetine teşekkür ederken, Hükümetin yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına olan ilginin artmasına büyük önem verdiğini söyledi. 

Özellikle yaz aylarında artan turizm sektörü aktivitesi nedeniyle enerji talebinde büyük artış yaşadıklarını vurgulayan Amcaoğlu, KKTC’de tüm enerji disiplinlerinde gerekli planlamaları yapacak bir üst kurul oluşumu için yasa tasarısı hazırlayarak Cumhuriyet Meclisi’ne sundukları bilgisini verdi. Oluşacak bu kurulun ülkedeki enerji planlamalarını yapmakla yetkili olacağına işaret eden Bakan Amcaoğlu, anavatan Türkiye’nin yenilenebilir enerjide son yıllarda kat ettiği ilerlemeyi büyük mutlulukla izlediklerini, bu konuda Türkiye’nin tüm deneyimlerinden yararlanacaklarını sözlerine ekledi.