ENSİA’DAN 3’ÜNCÜ AB PROJESİ

BASIN BÜLTENİ 07 MART 2024

  • ENSİA’DAN 3’ÜNCÜ AB PROJESİ
  • ÜYELERİNİN SAĞLADIĞI İSTİHDAM 60 BİNİ AŞAN ENSİA, ÜÇÜNCÜ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİNİN DE BAŞLANGICINI YAPTI.
  • ENSİA’NIN KOORDİNE EDECEĞİ “KARBON YÖNETİMİ İÇİN KÜMELERARASI İŞ BİRLİĞİ PROJESİ”, TÜRK DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜNÜN AB YEŞİL MUTABAKATI KOŞULLARINA UYUMUNUN SAĞLANMASINI HEDEFLİYOR.
  • ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ BAŞKANI ALPER KALAYCI:
  • “TÜRKİYE’NİN İHRACATININ YÜZDE 40’ININ SINIRDA KARBON DÜZENLEMESİ MEKANİZMASI’NDAN OLUMSUZ ETKİLENME İHTİMALİ BULUNUYOR.”
  • “ODAĞIMIZDA SADECE TEMİZ ENERJİ SEKTÖRÜNE VE ÜYELERİMİZE DEĞER YARATAN BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞU OLMAK VAR.”

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİsA), Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Karbon Yönetimi İçin Kümelerarası İş Birliği” (Inter-Cluster Collaboration for Carbon Management) projesinin koordinatörlüğünü üstlenecek.

2020-2023 yılları arasında Avrupa Birliği’nden 3 milyon Euro hibe desteği almaya hak kazanan Best For Energy projesinin İzmir Kalkınma Ajansı ile paydaşı olan ENSİA; 2023 yılında iklime uyum ve çevrenin korunmasını amaçlayan; Bornova Belediyesi ve Almanya’nın Heidelberg Belediyesi ile birlikte başlatılan BORNBERG Projesi’nin farkındalık oluşturma çalışmasının paydaşı olmuştu.

// 3 YIL SÜRE 520 BİN EURO BÜTÇE

Dernek 2024 yılı ile birlikte “Karbon Yönetimi İçin Kümelerarası İş Birliği Projesi”nin başlangıcını yaptı. 1 Ocak 2024 itibarıyla uygulanmaya başlanan ve 3 yıl sürecek projenin açılış toplantısı 16 Nisan 2024’te yapılacak. Proje döneminde eğitimler, danışmanlıklar, yurtdışı çalışma ziyaretleri, çalıştaylar, uluslararası zirve gibi pek çok etkinlik gerçekleştirilecek. 520 bin Euro bütçeye sahip olacak proje üç yıl sürecek.

ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (EDDMİB) ile paydaşı oldukları projenin öncelikli hedefinin, AB’deki iyi uygulama örneklerinin aktarılması yoluyla kümelerin karbon yönetimi ve SKDM’ye uyumda kurumsal ve operasyonel kapasitelerin artırılması olduğunu belirtti.

// İHRACATIN %40’I ETKİLENECEK

Kalaycı, şu değerlendirmeyi yaptı:

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçılar Birliği ve İtalya’dan Co.Svi.G. Scrl’nin ortak olarak, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzenerji ve Eurosolar Türkiye’nin iştirakçi olarak yer aldığı projede amaç, sivil toplum kuruluşlarının ve ihracatçı sektörlerin Avrupa Birliği’nden iyi uygulama örneklerini Türkiye’ye aktararak, bilgi ve deneyim alışverişiyle güçlenmesidir. 1 Ocak 2026’dan itibaren yürürlüğe girecek Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması, demir çelik başta olmak üzere emisyon seviyesi yüksek sektörlerin rekabetçi yapılarına zarar verme potansiyeli taşıyor. Türkiye’nin ihracatının yüzde 40’ının bu uygulamadan farklı seviyelerde olumsuz etkilenme ihtimali bulunuyor.”

// “SADECE İŞ VE PROJE KONUŞUYORUZ”

2016 yılında “Proje Derneği” olma ilkesi ile yola çıkan ENSİA’nın, temiz enerji sektörünün en aktif ve üyelerine değer yaratan sivil toplum kuruluşlarının başında geldiğini kaydeden Kalaycı, derneğin 129 kurumsal üyesinin sağladığı toplam istihdamın 60 bini aştığını hatırlattı.

Üçüncü AB projesinde yer almaktan duydukları mutluluğu ifade eden Alper Kalaycı, devam eden diğer projeler hakkında şu bilgileri verdi:

“AB projelerinin dışında sahibi olduğumuz Temiz Enerji Ur-Ge projemiz devam ediyor. Sanayi Bakanlığı’mızın incelemesinde olan ve ülkemizdeki en geniş küme örneklerinden birisi olacak Temiz Enerji Kümesi Projemizde ise çok yakında üyelerimiz ve kamuoyumuz ile güzel haberleri paylaşacağız. Odağımızda sadece temiz enerji sektörüne ve üyelerimize değer yaratan bir STK olmak var.”