ENSİA – İZKA İŞBİRLİĞİ ARTAN BİR İVME İLE SÜRECEK

ENSİA – İZKA İŞBİRLİĞİ ARTAN BİR İVME İLE SÜRECEK

ENSİA YÖNETİM KURULU, İZKA GENEL SEKRETERLİĞİ’NE ATANAN DR. MEHMET YAVUZ’A TEBRİK ZİYARETİNDE BULUNDU.

ENSİA YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN VATANSEVER:

“İZKA ORTAKLIĞINDA AB HİBE DESTEĞİ KAZANAN ‘BEST FOR ENERGY’ PROJEMİZİ YENİLERİNİN TAKİP ETMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

 

Enerji Sanayici ve İşadamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu, Mayıs ayında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreterliği’ne atanan Dr. Mehmet Yavuz’u makamında ziyaret ederek başarı dileklerini iletti. ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, Yönetim Kurulu Üyeleri Erdem Özsoy ve Ender Demirbaş’tan oluşan heyetin ziyaretinde, çok yakın işbirliğinde olan iki kurumun ilişkilerinin artan bir ivme ile devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Pek çok ortak proje ve etkinlikte birlikte çalışan İZKA ve ENSİA’nın, yenilenebilir enerji yatırımlarını Türkiye’ye çekmekte çok önemli işlev yüklendiğini belirten Hüseyin Vatansever, kısa adı “BEST For Energy” olan ve İzmir’de sürdürülebilir enerji sektörü firmalarının desteklenerek küresel rekabet seviyelerinin artırılmasını amaçlayan projeye yenilerini eklemek istediklerini vurguladı.

 

// “HEPSİ MEMLEKET SEVDALISI”

 

36 ay sürmesi planlanan projenin “Sürdürülebilir Enerji Kümesi için Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı Hazırlanması”, “Enerji Kümesi Tanıtım ve Uluslararasılaştırma Çalışmaları” eksenlerinde yürütüldüğünü kaydeden Vatansever, “İZKA bünyesinde her biri alanlarında çok yetkin ve ülkelerine yatırım çekmek için en az bizler kadar çırpınan memleket sevdalısı arkadaşlarımız var. Bergama’ya kazandırdığımız dünya devi LM Wind Power yatırımında İZKA’nın katkısı çok büyük. Hepimizin ortak emeği ile BEST For Energy projemiz ise; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından yürütülen, ‘Rekabetçi Sektörler Programı’ kapsamında geçen yıl 3,1 Milyon Euro destek almaya hak kazandı. Sayın Genel Sekreterimize yeni görevinde başarılar dilerken, projelerimiz hakkında kendisini bilgilendirme imkânı bulduk. Yeni projelerde birlikte olma arzumuzu kendisine ilettik.” dedi.

İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz da, İzmir’in yenilenebilir enerjinin her türünde çok önemli potansiyel barındırdığını belirterek, İZKA’nın bu konuda uzun yıllara dayanan birikimi olduğunu söyledi. ENSİA heyetine teşekkür eden Yavuz, kentteki sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler geliştirmek istediklerini ifade etti.