ENSİA, WINDEUROPE ÇATISI ALTINDA…

– ENSİA, WINDEUROPE ÇATISI ALTINDA…
– ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ENSİA) RÜZGÂR ENERJİSİNDE AVRUPA’NIN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLAN WINDEUROPE’UN ÜYESİ OLDU.
– ENERJİ SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ENSİA) BAŞKANI ALPER KALAYCI:
– “TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR VE TEMİZ ENERJİDE KÜMELENMESİ ADRESİ OLARAK AVRUPA’NIN EN BÜYÜK YAPILANMASINDA YER ALMAKTAN GURUR DUYUYORUZ.”

Türkiye’de yenilenebilir ve temiz enerji sektöründe faaliyet gösteren ana ve yan sanayi şirketlerini çatısı altında bulunduran Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), rüzgâr enerjisinde Avrupa’nın en büyük kümelenme merkezi olan WindEurope’un üyesi oldu.
Merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan WindEurope, Avrupa genelinde rüzgâr enerjisinde faaliyet gösteren 600’den fazla şirket ve sivil toplum örgütünü çatısı altında bulunduruyor.
ENSİA’nın üyeliğinin WindEurope’un 2022 yılı Genel Kurulu’nda oy birliği ile kabul edildiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, “Kurumsal üye sayısı hızla artan ve üyelerimizin sağladığı istihdam 45 bin üzerine çıkan ENSİA’nın kaydettiği ivmenin, Avrupalı dostlarımızın dikkatinden kaçmaması bizleri mutlu ediyor.” dedi.

// “YENİLENEBİLİR ENERJİDE AKLA İLK GELEN STK”

2016 yılı Temmuz ayında kurulan ENSİA’nın, “Türkiye’yi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında ekipman, teknoloji ve proje üreten uluslararası bir merkeze dönüştürmek” vizyonu ile hedefiyle yola çıktığını hatırlatan Kalaycı, geçen altı yılda bu hedefin büyük ölçüde başarıldığını söyledi.
Derneğin Kurumsal, Bireysel ve Akademik üye yapısının; Türkiye’de alanlarında en yetkin şirketler ve iş insanlarından oluştuğuna dikkat çeken Alper Kalaycı, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Tüm üyelerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın büyük emeği ve özverisi sonucunda bugün ENSİA; yenilenebilir ve temiz enerji denilince akla ilk gelen, görüşleri dikkatle dinlenen, kamu otoritelerine yapıcı ve uygulanabilir öneriler sunan, aynı şekilde sektörün sorunlarını dile getiren, her siyasi görüşe ve yapıya eşit uzaklıkta ve yakınlıkta durmayı hassasiyetle gözeten bir kurumsal birikime ulaşmıştır. Bu başarımızı rüzgâr enerjisinde Avrupa’nın en büyük kümelenme adresi olan Windeurope çatısı altında sürdüreceğimizi de ifade etmek istiyorum.”